Rozwój osobisty to proces rozumienia i rozwijania siebie w celu osiągnięcia pełnego potencjału.
“Twoje życie staje się lepsze tylko, gdy ty stajesz się lepszym.”
Brian Tracy
Czym jest rozwój ?
Rozwój jest niekończącym się procesem w którym poprzez swoje codziennie przeżycia, nadajesz interpretacje, znaczenia, sens, temu czego doświadczasz. Dzięki temu tworzysz własne obrazy i mapy świata, formułujesz swój światopogląd. Twój sposób rozumienia świata, powodowany osobistym doświadczeniem tworzy twoje unikatowe wzorce działania i zachowania, które determinują:
- na co zwracasz uwagę
- jakie masz ukryte założenia dotyczące siebie i innych
- co na Ciebie wpływa
- jakie masz motywy swoich działań
- jakie w związku z tym podejmujesz działania
Rozwój wspiera świadome wybory, pomaga adoptować się do zmian i przechodzić przez trudności. Pomimo tego, że wymaga pracy i wysiłku jest wielkim dobrem i darem dla każdego człowieka.
Rozwój nie istnieje bez doświadczania, ale czy istnieje bez kryzysu?
Kryzys w myśl wielu koncepcji, stawia pod znakiem zapytania to wszystko, co dotychczas myśleliśmy, każe przeorganizować hierarchię wartości, zmusza do próbowania nowych zachowań, sposobów widzenia samego siebie i rzeczywistości.
Kryzysy są w życiu nieuniknione, choćby dlatego, że zwyczajnie wymusza je nasza biologia, dojrzewanie i starzenie się.
W praktyce wyróżnia się najczęściej dwa rodzaje kryzysów: kryzysy rozwojowe tzw. normatywne i kryzysy sytuacyjne tzw. traumatyczne jak np. pandemia, strata pracy, związku itd. Kryzysy rozwojowe są nieodłączną częścią życia każdego człowieka, zawsze wymagają zmiany ról i zadań, towarzyszy im napięcie emocjonalne.
Analizując wiele publikacji na temat rozwoju, obserwuję następujące podejścia: ewolucyjne i rewolucyjne. To pierwsze powodowane, osobistą chęcią zmiany, kryzysem normatywnym a to drugie powodowane adaptacją do zaskakującej sytuacji, czyli kryzysem traumatycznym.
Rozwój motywowany chęcią lepszego funkcjonowania, będzie miał charakter ewolucyjny ponieważ będzie raczej prowadził do usprawnienia własnego działania, będziemy mogli robić coś lepiej, szybciej, efektywniej, ale nie będzie raczej prowadził do skoku rozwojowego, radykalnie zmieniającego nasz sposób funkcjonowania. Dlaczego? Ponieważ ludzie zazwyczaj nie podejmują radykalnych zmian bez bólu lub mocnego bodźca gdyż jest to zbyt trudne. Dopiero gdy jesteśmy pod przysłowiową ścianą mamy szansę na skok rozwojowy.
Mamy szansę a nie pewność, ponieważ aby tego dokonać z sukcesem należy zadbać najpierw o odporność psychiczną, która jest naszym fundamentem do harmonijnego rozwoju osobistego.
Niezależnie od tego kto ma rację mówiąc czy kryzys jest dobry, bo dzięki niemu rozwijamy się, czy też można rozwijać się nie przechodząc życiowych klęsk, jedno jest pewne: kryzys nie jest niczym przyjemnym, dlatego warto zadbać o wsparcie w przechodzeniu przez niego i znaleźć odpowiedniego profesjonalistę, który albo jest praktykiem i ma takie doświadczenia za sobą jak Mentor lub ma wiedzę i doświadczenie pracując jako Psychoterapeuta lub Coach.
Jak mierzyć swój rozwój?
Skąd wiesz, że się rozwijasz? Subiektywnie uważam, że główną miarą tego, czy rozwój Ci służy jest zbadanie jego użyteczności. Chodzi o to, aby sprawdzić czy dzięki rozwojowi masz więcej możliwości?
Jeżeli okazuje się, że pomimo tego, że robisz nowe rzeczy a nadal tkwisz w tym samym miejscu i twój wachlarz możliwości wyboru opcji działania nie poszerzył, to najprawdopodobniej robisz coś nie tak.
Najczęściej pojawiające się błędne schematy w podejściu do rozwoju to:
- Nadmierne angażowanie swojego czasu na kolekcjonowanie nowej wiedzy czyli niekończące się webinary, szkolenia, certyfikaty, książki bez zastosowania tego w praktyce. To powoduje tylko teoretyczny rozwój, ponieważ nie może być on w żaden sposób sprawdzony i nie niesie za sobą żadnej realnej zmiany, nie zwiększa szans i możliwości.
- Pozorowanie rozwoju, czyli pozorne małe zmiany w ramach swojej strefy komfortu, które nie powodują poszerzenia perspektyw. Często obserwuje się to zjawisko w organizacjach u osób, które tkwią w jednym miejscu od kilkunastu lat i zmieniają czasem dział lub zespół twierdząc, że nadal się rozwijają.
Chodzi o to, aby inicjatywa, którą podejmujesz, była przemyślana w zakresie tego co ma Ci przynieść i czy poszerzy twoje możliwości. Każde spożytkowanie nowej wiedzy o sobie lub nauczenie się czegoś nowego i sprawdzenie w praktyce oznacza rozwój, który możesz realnie zaobserwować.
Rozwój zaczyna się od zadawania sobie pytań
- Co sprawia, że jesteś szczęśliwa, bez względu na to, co dzieje się w Twoim życiu?
- Robienie czego sprawia Ci przyjemność i radość?
- Jak sądzisz, nad czym warto zacząć pracować, aby zmienić swoje życie na lepsze?
- Czy jest w Twoim życiu coś, za czym tęsknisz?
- Co tak naprawdę chcesz zrobić w ciągu najbliższego roku?
- Jaką radę dałbyś sobie sprzed 10 lat?
- Jak chciałabyś przeżyć swoje pozostałe życie?
- Jakie są trzy najważniejsze wartości w Twoim życiu? Czy żyjesz zgodnie z nimi?
Pracując jako Mentor i Coach, poprzez zadawanie pytań prowadzę do refleksji i poszerzania perspektyw a to pobudza samoświadomość i wspiera rozwój.
Zapraszam na próbną sesję, aby przekonać się samemu jak pytania mogą zostać na długo z nami powodując głębokie refleksje i chęć do dalszej pracy nad sobą.
Napisz do mnie, jeśli chcesz dostać 50 pytań, które warto sobie zadać.
Let stalk about?